Řešení záskoku zdrojů a požadavky normy ČSN EN 60947-6 | OEZ
OEZ (https://www.oez.cz/)

Řešení záskoku zdrojů a požadavky normy ČSN EN 60947-6

V posledních letech se lze velmi často setkat s požadavkem na plně automatické ovládání nebo řízení dvou zdrojů neboli záskok dvou zdrojů.

Tento požadavek pak s sebou nese i další podmínky jako např. rychlé přepnutí z hlavního zdroje na záložní zdroj, nastavení doby kontroly obnoveného napětí, sledování sledu fází, sledování napětí sítě a záložního zdroje apod.

Z důvodu vyšší bezpečnosti se můžeme setkat i s požadavkem na blokování zapnutí zdroje do poruchy, nebo vypnutí neoprávněnou obsluhou.

Kromě obecných požadavků dané aplikace jsou na zařízení stanoveny další parametry, které definuje norma ČSN EN 60947-6. Tato norma určuje podmínky nejen pro samotný záskokový automat, který provádí kontrolu a přepínání, ale také požadavky na spínací prvky, které zapínají nebo odpínají daný zdroj.

Norma pro záskoky zdrojů – v případě, že se jedná například o jističe – odkazuje na normy ČSN EN 60947-1 a ČSN EN 60947-2. To znamená, že výrobce musí deklarovat, že např. jističe splňují konstrukční požadavky, vyhovují zkoušce oteplení, jsou na nich provedeny zkoušky jejich zapínací a vypínací schopnosti atd.

Norma ČSN EN 60947-6 dále definuje také kategorii užití. To znamená, že na daném spínacím prvku/jističi byly provedeny zkoušky zapínací a vypínací schopnosti pro danou kategorii užití. Funkce záskokového automatu jsou definovány v dalších částech této normy.

Mezi nejdůležitější požadavky této normy patří tento: „Ovládací mechanismus musí být zablokován tak, aby se za všech podmínek zabránilo současnému připojení​ k normálnímu i alternativnímu napájení“. To znamená, že samotná norma nedefinuje pouze požadavky na záskokový automat, ale také na spínací prvky. Z toho plyne, že je potřeba provádět zkoušky a ověřovat zařízení jako celek – tedy spínací prvky/jističe včetně záskokového automatu dohromady.  

Pokud chceme použít ověřené řešení, měli bychom použít zařízení, které splňuje požadavky normy ČSN EN 60947-6.

OEZ nabízí záskokový automat ZA2, který plně odpovídá normě ČSN EN 60947-6.

Splňuje všechny požadované zkoušky, a to např. zkoušky elektromagnetické kompatibility, seizmické zkoušky, zkoušky funkčnosti, zkoušky na jističích včetně odpovídající kategorii užití.

Naše záskokové automaty jsou v rámci výroby kompletně zapojené a odzkoušené. Splňují požadavky na vysokou bezpečnost. Dokážou odlišit vypnutí poruchou nebo neoprávněnou obsluhou a blokování je zaručené pomocí podpěťových spouští. Záskokový automat je kompletně naprogramovaný s možností dalšího nastavení potřebných parametrů pro přepínání.  

Záskokový automat je určený pro jističe 3VA2, vzduchové jističe Arion WL a od podzimu 2024 ho bude možné použít i pro nové vzduchové jističe 3WA. Vyrábí se ve dvou provedeních – pro ovládání dvou zdrojů bez podélné spojky a pro ovládání dvou zdrojů s podélnou spojkou. 

Příklady dalších funkcí záskokového automatu:

  • Funkce REVIZE, která umožní provádět na přístrojích revizi nebo manipulaci, aniž by to automatika vyhodnotila jako chybu.
  • Obnovení zdroje po výpadku. Tato funkce se používá v případě, kdy v rámci specifického provozu není žádoucí, aby docházelo k návratu ze záložního zdroje na hlavní zdroj bez předchozí informace obsluhy tedy až po potvrzení.
  • Funkce vypnutí od VN ochrany. Když záskokový automat dostane tuto informaci, přepne na záložní zdroj a návrat na hlavní zdroj nastane, až když bude porucha na VN straně odstraněna a objeví se napětí od zdroje, u něhož došlo k poruše. Tato funkce bude dostupná od podzimu 2024.
  • Samozřejmostí je historie změn funkcí a chyb dohledatelných podle data a času.

Záskokový automat lze tedy použít při zálohování napájení především z transformátoru nebo generátoru s krátkodobým výpadkem a lze ho použít v průmyslových podnicích pro řešení zálohy nějaké důležité technologie, v administrativních budovách, obchodních domech a podobně.

Mohlo by vás zajímat: