Energetické rozvody průmyslových objektů | OEZ
OEZ (https://www.oez.cz/)

Energetické rozvody průmyslových objektů

Energetické rozvody průmyslových objektů mohou být velmi různé. My jsme se v našem příkladu na letošních seminářích zaměřili na revitalizaci a rozšíření provozovny v potravinářství. Úkolem byla modernizace stávající rozvodny a návrh nové rozvodny, dvou nových výrobních hal a administrativní budovy.

Rychlou modernizaci stávající rozvodny s jističem AR16 (1 600 A) je vhodné provést formou retrofitu jističem 3VA2716-1AC bez nutnosti úprav v rozváděči. K rychlé výměně jističů pomocí připojovací a montážní sady je nutné znát konkrétní parametry jističe – viz štítek původního jističe AR16 a jeho způsob připojení. Jističe J2UX50L se rychle nahrazují jističi 3VA2463 pomocí sad pro náhradu, které obsahují vlastní připojovací sadu, montážní sadu a izolační doplňky včetně materiálu pro izolaci přívodních a vývodních pasů. Pro zvýšení bezpečnosti obsluhy je vhodné nové jističe osadit motorovým pohonem, pomocnými kontakty a podpěťovou spouští. Podrobnosti o retrofitech a náhradách naleznete v samostatném článku Náhrady a retrofity jističů OEZ.

K ověření použitelnosti nových jističů 3VA2716-1AC a 3VA2463 musíme zkontrolovat možnost nastavení jejich elektronických spouští z hlediska selektivity s předřazenými i přiřazenými jistícími prvky výpočtovým programem Sichr

Obecné informace o selektivitě naleznete v článku Selektivita mezi jistícími přístroji v Sichru jako základ efektivního řízení rozvodů.

Použití programu Sichr je velmi důležité i k návrhu nové trafostanice 1 600 kVA, dvou výrobních hal a administrativní budovy. K jištění transformátoru 1 600 kVA je potřeba jistič s In = 2 309 A a s vypínací schopností minimálně 34 kA, což hravě splňují nové moderní vzduchové jističe 3WA nahrazující jističe Arion. O vzduchových jističích 3WA vás budeme informovat v květnovém newsletteru.

K propojení transformátoru a hlavního NN rozváděče je v případě omezeného místa v rozvodně velmi výhodné použít přípojnicový systém Sivacon 8PS. Proč ho preferujeme? O tom si můžete přečíst v samostatném článku Výhodnost přípojnicového systému SIVACON 8PS vs. kabelové rozvody.

Budoucí potravinářský provoz v nové výrobní hale potřebuje záložní zdroj pro svoji technologii. A protože se chceme vyvarovat možných problémů, volíme certifikované řešení pomocí záskokového automatu ZA2 pro řízení napájení technologie z hlavního zdroje a diesel agregátu. Hlavní přednosti záskokových automatů ZA2 vám představíme v článku Řešení záskoku zdrojů a požadavky normy ČSN EN 60947-6.

V rámci návrhu je dále nutné zodpovědně vyřešit použití a jištění paralelních kabelů, správné dimenzování všech jističů a v dnešní době aktuální měření a komunikaci z důvodu efektivního řízení spotřeby elektrické energie (ISO 50001). Téma měření a komunikace vám detailněji představíme v příštích newsletterech. 

Podklady z poměrně obsáhlé prezentace Energetické rozvody průmyslových objektů si můžete stáhnout zde.

Během seminářů na výstavě jsme s účastníky diskutovali o různých aplikacích a využití různých přístrojů. Z těchto debat jsme pro vás vybrali Odpovědi na nejčastější otázky.