Analyzátory sítí PAQ | OEZ
OEZ (https://www.oez.cz/)

Analyzátory sítí PAQ

Před rokem jsme zavedli po důkladném zvážení a pečlivých přípravách do sortimentu vlastní analyzátory sítí PAQ. Jedná se o základní řadu analyzátorů, které jsou díky svým parametrům vhodné, jak pro měření základních veličin, jako je napětí a proud, tak dalších veličin, jako je například podíl vyšších harmonických, výkon či Cosϕ. Analyzátory jsou vhodné i pro aplikace, které vyžadují přesnější měření.

Jednou z hlavních výhod analyzátorů je vzorkovací frekvence, která je jednou z největších v této kategorii analyzátorů na trhu a činí 25,6 kHz (pro 50 Hz) a 30,72 k Hz (pro 60 Hz). Vzorkovací frekvence zaručuje vysokou přesnost měření. Dle normy EN 61000-4-30 jsou napětí a proudy měřeny nepřetržitě každou periodu a ve všech fázích. Hodnoty na displeji jsou pak aktualizovány každou sekundu. 

 

 

Typy analyzátorů

Analyzátory PAQ se vyrábějí ve vestavném provedení do dveří rozváděče či panelu s výřezem 92 x 92 mm. Montáž do výřezu je jednoduchá bez nutnosti použití jakéhokoliv nástroje. Novinkou letošního jara je provedení na DIN lištu.

Určené je především do rozvodnic či menších rozváděčů, kde není potřeba mít displej na dveřích nebo ho není možné umístit na dveře. Provedení na DIN lištu měří stejné veličiny, má stejnou přesnost měření jako vestavné provedení. Jedná se pouze o odlišnou montáž.

Obě provedení mají nezávislé napájení. Nejsou tedy napájeny ze svorek, které zároveň slouží pro měření. Lze zvolit dva rozsahy napájení AC/DC 85 – 265 V nebo provedení na nižší napětí AC/DC 24 – 65 V. Nezávislé napájení je výhodné, pokud potřebujete měnit nastavení analyzátoru nebo číst některé hodnoty během síťového výpadku. Samozřejmostí je pak připojení na nějaký záložní zdroj, např. UPS. 

 

Připojení k datové komunikaci

Analyzátory sítí PAQ mají možnost připojení k datové komunikaci. U vestavného provedení lze zvolit Modbus RTU (RS485) či Profibus. Provedení na DIN lištu má pouze jednu možnost, a to připojení na Modbus RTU (RS485). Přes komunikaci lze přenášet všechny naměřené hodnoty.

Pokud v místě instalace není dostupná datová komunikace, je možnost využít tzv. převodníků pro získání dat z analyzátorů PAQ. V případě použití převodníků musí mít analyzátor vždy Modbus RTU (RS485). Aktuálně nabízíme převodník z Modbus RTU na USB, pomocí kterého lze propojit analyzátor přímo s počítačem. Tento typ převodníku lze také použít v případě, že v dané instalaci zatím není připravena datová komunikace po protokolu Mudbus RTU. Tuto síť si můžete vytvořit sami po propojení až 32 analyzátorů na jeden převodník.

 

 

Novinkou jara 2021 je další typ převodníku, a to je převodník Modbus RTU na LAN. Tento převodník bude umožnovat taktéž připojení až 32 analyzátorů.

 Měřené hodnoty a rozsah měření pro analyzátor PAQ  

 

 

Zaznamenávání hodnot bez datové komunikace

Pokud nemáte možnost analyzátor PAQ připojit k datové komunikaci a přesto chcete zaznamenávat naměřené hodnoty, lze použít provedení s interní pamětí 1 GB. Jedná se o jednu z nejvyšších vnitřních pamětí podobných analyzátorů na trhu.

Jak postupovat? Jednoduše si nastavíte, jaké parametry chcete zaznamenávat a s jakou periodou. Všechny veličiny se nastavují pomocí software, o kterém bude ještě řeč. V software je taktéž vidět, jak dlouho bude trvat zaplnění paměti při zadaných parametrech a dané periodě zaznamenávání. Po uběhnutí této doby se začne paměť přepisovat. Např. při měření deseti základních veličin a časové periodě 1 minuta je to více než dva roky. Stačí se tedy připojit počítačem např. jednou za rok, stáhnout si uložená data a nadále s nimi pracovat.

Analyzátor má také záznam odběrových profilů až pro 4 tarify (zjednodušeně elektroměry). Nastavení jednotlivých tarifů, časové periody je možné taktéž pomocí software. Když pomineme základní měření celkové spotřeby je možné si také nastavit čtvrthodinové maximum nebo si například nastavit měření spotřeby ve výrobě pro jednu či druhou směnu.

 

 

Představení software

Bylo by dobré říct také něco k samotnému software. Nejdříve bych chtěl poznamenat, že celý software na rozdíl od jiných je úplně zdarma ke stažení na našich webových stránkách v sekci ke stažení.

Software můžou používat i lidé, kteří nevládnou cizím jazykům, jelikož je celý v češtině. Nicméně je možnost nastavit i jiný jazyk než český.  

 

Program se skládá ze dvou částí, první část slouží pro nastavení neboli parametrizaci a druhou je  samotná databáze. Většinu nastavení pro standardní provoz analyzátoru zadáte přímo na přístroji, ale pokud potřebujete přesnější nastavení či specifikaci veličin například pro ukládání hodnot do paměti, pak je nutné použít software.  Druhá část, jak už jsem poznamenal, je samotná databáze, kde se vám po připojení zaznamenávají naměřené hodnoty a vy s těmito daty můžete nadále pracovat a vyhodnocovat je přímo v samotném software.

Analyzátor může mít také tři relé výstupy a čtyři programovatelné digitální vstupy/výstupy. Vstupy a výstupy umožňují např. externí signalizaci dosažených veličin.  Vstupy a výstupy lze také například použít pro ovládání jiných zařízení při překročení hodnoty některé z naměřených veličin. Digitální vstupy a výstupy si lze nastavit dle přednastavených jednoduchých logických komparátorů v software anebo lze nastavit vlastní funkci pomocí grafického návrháře. Je to podobné nastavení jako na PLC, ale mnohem jednodušší.