Dotazy k produktům?

465 672 222

Kalendář akcí

srpen 2020
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Co a proč nakupují elektrikáři?

minia.png Velice oceňovanou skupinou všech velkoobchodů elektrotechnickým materiálem jsou elektrikáři - živnostníci a menší elektromontážní firmy. Nakupují sice v menším množství, ale velice často. Ze sortimentu OEZ elektrikáři - živnostníci nakupují především rozvodnice DistriTon a modulární přístroje Minia pro domovní a bytové instalace. Právě proto jsme letos na jaře zaměřili své aktivity na přístroje Minia.

Hlavní skupinou jsou modulární jističe, zejména LPE (6 kA), které se v domovních a bytových instalacích používají stále častěji.

Čím se liší jističe LPE (6 kA) od hlavní řady LPN (10 kA)?

Mžikové spínání

Na první pohled pouze tmavošedými páčkami a výrazně nižší cenou. Další rozdíly jsou skryty uvnitř. Z funkčního pohledu je možné navenek poznat pouze jeden – tzv. mžikové spínání u jističů LPN, které snižuje jejich opotřebení kontaktů, a tak významně prodlužuje jejich mechanickou a elektrickou životnost. I při velmi pomalém „natahování“ páčky jističe LPN nemůže dojít ke vzniku elektrického oblouku, protože se jeho kontakty v určitém místě přestanou přibližovat a pak se náhle prudce sepnou. Proto nedochází k obvyklému opalování kontaktů jističe. Prudké sepnutí také přispívá ke zlepšení přechodu mezi kontakty a tím k lepšímu přenosu elektrické energie.

Rozdíl mezi mžikovým spínáním jističe LPN a „běžným“ spínáním jiného jističe (jističe LPE nebo většiny konkurenčních jističů) je nejlépe rozeznatelný při současném zapínání jističe LPN v jedné ruce a zapínání „běžného“ jističe ve druhé ruce.

Co umějí nejen 10 kA jističe LPN, ale také 6 kA jističe LPE?

  1. elektrikář může jističe LPE použít jako hlavní jistič (mají barevný nesmazatelný terčík a laserový potisk), a tak výrazně ušetřit
  2. jističe LPE mají také kombinovanou svorku s plastovou clonkou, která nedovolí montérovi nesprávně vložit vodič do svorky jističe
  3. jističe LPE také obsahují jak horní, tak dolní západky, které umožňují vyměnit jistič v řadě, propojené nahoře nebo také dole propojovací lištou, za jiný nový jistič, a to bez přerušení sousedních proudových okruhů. Elektrikáři to oceňují v případech, kdy potřebují vyměnit jistič za jiný s odlišnou ampéráží a pokud není možné vypnout celý rozváděč (nonstop provozy).

Jističe LPE jsou svými uživatelskými vlastnostmi naprosto výjimečné v porovnání s konkurenčními jističi 6 kA.

Jak se jističe LPN, LPE propojují s chrániči OFI, OFE?

Propojení jističe s proudovým chráničem propojovací lištou s vidličkami dole

Z obrázku je patrné, že se propojují propojovací lištou zespodu. Je možné použít nejenom chrániče OFI s podmíněným zkratovým proudem 10 kA, ale také mnohem levnější „6 kA“ chrániče OFE, které jsou pro většinu aplikací v domovních instalacích dostatečné.

Srozumitelné typové značení

Nejenom elektrikáři chválí jednoduché srozumitelné typové označení jističů a chráničů.

Srozumitelné typové značení

Extra balení

Již pátým rokem elektrikáři rádi výhodně nakupují nejen jističová balení EXTRA 5+1, ale i na trhu jedinečná chráničová balení EXTRA 1+2, ve kterých získávají jeden nebo dva jističe 16B-1 navíc.