Dotazy k produktům?

465 672 222

Kalendář akcí

srpen 2020
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Novinky v přepěťových ochranách

minia.png Jako tradičně i v letošním roce se sortiment přepěťových ochran OEZ rozšířil o další, technicky vyspělejší provedení. Pokusíme se Vám je přiblížit v následujících řádcích.

Provedení výkonný varistor – typové označení SVBC-...

S - svodič bleskových proudů a přepětí
V - hlavní prvek tvoří výkonový varistor
BC - v jednom přístroji je realizován jak první (T1), tak i druhý (T2) stupeň

Toto řešení je určeno pro hladiny ochrany před bleskem LPL III a LPL IV. Je kompromisem mezi cenou a výkonem. Lze použít v aplikacích, kde je nižší riziko úrazu nebo vzniku hmotné škody z důvodu úderu blesku. Dosud OEZ dodával tyto svodiče v pevném jednopólovém provedení.

Výhody:

  • úspora času při instalaci – jednotlivé póly přístroje jsou již propojeny v základně
  • úspora času při revizích – před revizí není nutné odpojovat přívodní vodiče
  • úspora času při údržbě – v případě potřeby vyměníme pouze výměnný modul

Novinky v přepěťových ochranách Novinky v přepěťových ochranách Novinky v přepěťových ochranách Novinky v přepěťových ochranách

Novinky v přepěťových ochranách

Pro aplikace, kde nejsou použity žádné elektronické přístroje, první a druhý stupeň ochrany teoreticky stačí. Takový případ je ale v dnešní době spíše výjimkou. Většinou je potřeba ochránit proti přepětí právě citlivé spotřebiče. Pro tyto případy je třeba doplnit třetím stupněm ochrany T3. Třetí stupeň musí být umístěn co nejblíže chráněnému zařízení. Napětí indukované na dlouhých vodičích (více než 10 m) mezi poslední ochranou a chráněným zařízením může dosáhnout hodnoty, která zařízení spolehlivě zničí.

Dvě nová provedení přepěťových ochran T3

V sortimentu OEZ jsou dvě provedení přepěťových ochran typu T3 s instalací na „U“ lištu. V některých případech ale není podružný rozváděč „dostatečně blízko“ a je třeba zařízení chránit jiným způsobem. Ideálním místem je zásuvka nn, která je v rámci pevné elektroinstalace nejblíže ke koncovému zařízení.

Revoluční provedení přepěťových ochran typu T3

Novinky v přepěťových ochranách

Většina současných provedení přepěťových ochran do instalační krabice vyžaduje doplnění instalace o další instalační krabici. Je totiž téměř nemožné k existující zásuvce přidat přepěťovou ochranu a zapojit ji v souladu s předpisy pomocí příslušných svorek. OEZ přichází s revolučním provedením, které je možné díky svým výhodám instalovat do již existující zásuvky (resp. příslušné instalační krabice).

SVD Svodiče přepětí - typ 3

Nové provedení se neinstaluje pod zásuvku, ale přímo po bocích instalační krabice. Dokonce jej lze instalovat i do mělkých instalačních krabic spolu se zásuvkou.

V případě průběžného zapojení zásuvky využijeme již připravenou odbočku na vodičích. Není tedy nutné pro spojení více vodičů používat speciální svorky.

Zařízení je vybaveno akustickou signalizací nefunkčnosti ochrany. Signalizaci je možné přerušit vytažením odpojovacího pásku.

Novinky v přepěťových ochranách

Aplikační příručka - přepěťových ochran

Aplikační dvojstránky

Srdcem příručky jsou aplikační dvojstránky, kde jsou uvedeny základní informace potřebné pro navržení přepěťové ochrany. Můžeme podle nich tedy vybrat konkrétní přístroje, nalezneme zde informaci o zapojení, předjištění a dokonce o předepsaném průřezu přívodních vodičů.

Technická podpora

Modulární přístroje Minia
Tel.: +420 465 672 190
Email: minia.cz@oez_com