Nová generace vzduchových jističů 3WA | OEZ
OEZ (https://www.oez.cz/)

Nová generace vzduchových jističů 3WA

Vzduchové jističe 3WA (čti „tři dvojvé á“) jsou moderními nástupci vzduchových jističů Arion.

Jsou vybaveny pokročilými digitálními technologiemi, které slouží k ochraně elektrických zařízení před poškozením způsobeným přetížením, zkraty a zemními poruchami. Jejich špičkové nadproudové spouště přispívají k maximální úrovni bezpečnosti a energetické efektivitě. 

Komplexní nabídka obsahuje jističe a odpínače ve třech velikostech se jmenovitými proudy od 250 A až do 6300 A. Provozovat je lze standardně do jmenovitého napětí AC 690 V a s novou vypínací třídou až do napětí AC 1150 V. 

V tomto článku porovnáme vzduchové jističe 3WA a Arion z hlediska mechanické konstrukce, elektronických nadproudových spouští a příslušenství. 

Zlepšení mechanické konstrukce

Mechanické části prošly dalším vývojem a vylepšením. Zdokonalila se již tak robustní a osvědčená konstrukce a docílilo se navýšení různých parametrů jako zkratové vypínací schopnosti (dokáže vypínat až o 30 % vyšší zkratové proudy), elektrické a mechanické trvanlivosti (až o 50 % více cyklů). To nám kromě zvýšení kvality přístroje přináší i úspory nákladů na časté výměny dílů, servis a údržbu. Přístroje lze nyní provozovat už od -40 °C, což najde využití v extrémních vnějších podmínkách například při získávání energie z obnovitelných zdrojů pomocí fotovoltaických či větrných elektráren. 

I přes všechna vylepšení se zachovaly stejné rozměry, montážní a připojovací body hlavních přívodů. Pro připojení je třeba použít měděné pasy a dodržovat bezpečné vzdálenosti a deionizační prostory, stejně jako u jističů Arion. Starší jističe Arion lze při potřebě výměny jednoduše v rozváděčích nahradit novými jističi 3WA a to bez nutnosti provádět nové zkoušky dle souboru norem IEC 61439. Nové jističe mají totiž ještě lepší parametry a tepelné vlastnosti. Nový jistič 3WA je také možné umístit do starších výsuvných zařízení jističů Arion. 

Nahradit lze i ještě starší přístroje AR, ARV nebo VMT. Stačí použít dostupné retrofitové sady vyvinuté pro jističe Arion. 

Generační změna elektronických nadproudových spouští

Ještě zásadnějším vývojem prošly elektronické komponenty. Abychom splnili veškeré požadavky, které si moderní doba žádá, vyvinuli jsme zcela nové nadproudové spouště a vylepšili komunikační a digitální moduly.

V nabídce jsou nyní dva typy nadproudových spouští oproti pěti typům u jističů Arion:

Co umí nadproudová spoušť ETU300?

Nejběžnější nadproudovou spoušť Arionů ETU25B nahradila nadproudová spoušť typu ETU300. Ta najde uplatnění pro jednoduší aplikace, jako je jištění vedení nebo rozvodů v budovách. Kromě ochrany elektrických zařízení proti přetížení, zkratům a zemním poruchám jsou navíc nadproudové spouště ETU300 vybaveny novou ochranou funkcí DAS+ (režim údržby). Aktivací režimu údržby chrání jistič obsluhu rozváděče při práci pod napětím a v případě poruchy vypíná mnohem dříve. Tím se výrazně snižuje riziko ohrožení obsluhy elektrickým obloukem.

Co umí nadproudová spoušť ETU600?

Pro složitější aplikace v průmyslu nebo energetice můžete využít nové vylepšené funkce nadproudových spouští typu ETU600. Tyto spouště jsou vhodné i v inteligentních budovách, protože je možné připojit je k různým nadřazeným systémům pomocí komunikačních modulů. Přenášet lze do nich data o stavu jističů nebo další měřené veličiny díky integrované funkci měření, která získává hodnoty o napětí přímo v jističi. Není již proto nutné využívat externí transformátory, což zjednoduší práci a šetří čas potřebný pro zapojení.

ETU300

ETU600

Modernizované příslušenství

Stejně jako jističe Arion i nové jističe 3WA mají širokou nabídku příslušenství. Nabízejí rozmanitý sortiment zahrnující signalizační spínače, napěťové a podpěťové spouště, motorové pohony, uzamykací zařízení a také moderní prvky pro datovou komunikaci a měření. Díky nim je možné zaznamenávat a přenášet energetická data protokoly PROFINET, Modbus TCP/RTU do nadřazených řídicích systémů. 

Vzduchové jističe 3WA jsou v mnoha tisících variantách vyráběny ve výrobním závodě OEZ v Letohradě. Pro sestavení vámi požadovaného jističe můžete použít Konfigurátor OEZ, který obsahuje převodník z jističů Arion na jističe 3WA. Podrobnější informace najdete v katalogu Vzduchové jističe 3WA.

Mohlo by vás zajímat: