Naše významné produkty pro fotovoltaické aplikace | OEZ
OEZ (https://www.oez.cz/)

Naše významné produkty pro fotovoltaické aplikace

K zajištění ochrany zařízení a bezpečného provozu fotovoltaických elektráren je zásadní použít kvalitní komponenty. OEZ do fotovoltaických rozváděčů dlouhodobě poskytuje ověřené modulární přístroje, pojistky, deiony a robustní prostorné skříně.

DC obvody malých fotovoltaických elektráren bývají spojovány do 2 stringů, které je potřeba jistit a chránit proti přepětí. Spolehlivým řešením jsou skříně RZI pro každý string osazené dvojicí pojistkových vložek PC10 v držácích OPVF10-2 a svodičem bleskových proudů a přepětí SVBC-DC. 

Robustní skříně RZI mají dvojitou izolaci, mechanickou odolnost IK08, krytí IP65 a jsou zkoušeny na izolační napětí až 1500 V DC. Pojistkové vložky PC10 s charakteristikou gPV jsou speciálně určeny pro jištění fotovoltaických systémů, a tak jsou nazkoušeny až do 1 000 V DC a vypínají „mnohem rychleji“ než běžné pojistky PVA. PC10 se umísťují do 2pólových držáků OPVF-2. K ochraně před přepětím většinou způsobeným bleskovými proudy jsou určeny svodiče bleskových proudů a přepětí SVBC-DC-1170-3V-MZ. Až do 440 V DC je také možné použít 2pólové jističe LTN-UC a až do 1 000 V DC 4pólové vypínače AVN-DC.

Pro zajištění bezpečného provozu v AC obvodech se běžně využívají osvědčené jističe LTE a LTN, chrániče LFE a LFN typu A, stykače RSI a časová relé MCR.

Do fotovoltaických elektráren větších výkonů se pro DC aplikace navíc uplatňují speciální pojistkové vložky PT22 v odpojovačích OPT22 a pojistkové vložky P50V16. Z kompaktních jističů se používají jističe 3VA1 do 1 000 A s termomagnetickými spouštěmi, které nabízíme v 1 až 4pólovém provedení až do 1 000 V DC.

Návrh správného řešení výkonových DC obvodů může být komplikovanější než u AC obvodů. Pokud máte jakékoli nejasnosti, doporučujeme vám konzultovat svá řešení s naším technickým týmem. Můžete nás kontaktovat telefonicky na čísle 464 600 022 nebo prostřednictvím e-mailu na technicka.podpora.cz@oez.com.