Proudové chrániče VIII – Vhodná volba proudových chráničů podle typu spotřebičů | OEZ
OEZ (https://www.oez.cz/)

Proudové chrániče VIII – Vhodná volba proudových chráničů podle typu spotřebičů

Už znáte jejich základní členění, funkce, dozvěděli jste se, jaký vliv mají na jejich použití v elektrických instalacích nízkého napětí nové normy, víte, jaké jsou nejčastější chyby při jejich zapojení... 

Kromě informací o ochranném účinku proudových chráničů je pro elektrotechniky důležité znát, jak tyto přístroje fungují a jak se správně používají v instalaci vzhledem k požadavkům v daném místě instalace. Důležitý je také výběr správného typu proudového chrániče.

Jaké problematice se budeme věnovat nyní? Zaměříme se na vhodnou volbu chrániče podle typu spotřebičů.  

Základní otázka zní:

Jak správně použít proudové chrániče a které jsou vhodné pro jakou skupinu spotřebičů? 

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná, protože škála spotřebičů je rozmanitá. Navíc spotřebiče mohou tvořit „společnou skupinu spotřebičů,“ například na vývodech pro zásuvky v kuchyni. Je sice technicky možné vybavit každý vývod chráničem typu B, protože můžeme předpokládat, že ve všech obvodech se může objevit nebezpečí stejnosměrných unikajících proudů, ovšem v takovém případě by cena instalace byla enormně vysoká. 

Jak tedy postupovat? 

Je zapotřebí použít zdravý selský rozum a vycházet z vlastností proudových chráničů.

Proudový chránič typu AC

je u nás nejrozšířenějším provedením. Tento typ reaguje jen na střídavou složku unikajících proudů. Podle zkušeností má minimální odolnost vůči stejnosměrným unikajícím proudům a nedokáže je vyhodnotit. Hodí se především pro běžné spotřebiče typu odporové zátěže, jako rychlovarné konvice, klasická žárovková svítidla, běžné kuchyňské spotřebiče

Proudový chránič typu A

je vhodný tam, kde se používají spotřebiče, které mají elektronickou regulaci malého výkonu, řádově do 100 W. Klasickými spotřebiči jsou například fény (regulace pomocí sériového zařazení diody), veškerá elektronika jako počítače, a také domácí spotřebiče s větším podílem elektroniky – myčky, sušičky, pračky, …

 

 

Proudový chránič typu F

řeší případy domácností, kde se používají tepelná čerpadla s plynulou regulací, která obsahují frekvenční měniče. Podobně je to v průmyslových provozech, kde se využívají frekvenční měniče k regulaci otáček motorů, případně k regulaci výkonu. Proudový chránič typu F lze též instalovat v prostorách občanské vybavenosti. Příkladem mohou být prádelny …

Proudový chránič typu B, B+

tento typ přichází v úvahu u spotřebičů, které mohou způsobit nebo produkují velký stejnosměrný unikající proud. To je otázka především průmyslu, medicíny nebo občanské výstavby, tepelných čerpadel s větším příkonem (řádově 10 kW) nebo rychlonabíjecích stejnosměrných stanic pro automobily.

 

Nabídka společnosti OEZ 

Podrobná nabídka všech typů proudových chráničů je popsána v novém katalogu OEZ Modulární přístroje. Tento katalog si můžete stáhnout z našich webových stránek www.oez.cz nebo bezplatně objednat jeho tištěnou verzi na webové adrese: https://www.oez.cz/ke-stazeni/zadost-o-zaslani-dokumentace