Dotazy k produktům?

465 672 222

Kalendář akcí

říjen 2020
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Nové varistorové B+C provedení přepěťových ochran SVBC (T1+T2/B+C)

Kompaktním provedením přepěťových ochran nazýváme takové, kde je více modulů zasunuto do společné základny. Tato provedení jsou v prodeji od května 2009 za nové, výhodnější ceny.

Kompaktní provedení přepěťových ochran

  • Příznivější cena
  • Lepší obsluha
  • Jednodušší volba
  • Variabilní připojování

Klíčové informace o této změně naleznete v odstavci Kompaktní provedení přepěťových ochran.

SVBC_prepetove_ochrany.jpgToto rozšíření však nebylo zdaleka posledním. Od září 2009 jsme uvedli na trh varistorové B+C provedení v jednom modulu s Iimp = 12,5 kA (10/350 μs).

  • Ještě příznivější cena
  • Menší rozměry

1. Nová provedení SVBC (B+C)

Nabízíme první (T1, B) a druhý (T2, C) stupeň nebo spojení prvního a druhého (T1+T2, B+C) stupně přepěťových ochran již několik let. Principiálně se jedná o jiskřiště a varistory nebo jejich spojení. V nabídce OEZ je to např. provedení SJBC…. Kombinace jiskřiště a varistoru je z pohledu ochrany proti impulznímu přepětí zatím na trhu nejlepším dostupným řešením, pokud chceme zajistit maximální možnou úroveň ochrany. Tomu odpovídá i cena takového řešení.

Existují však aplikace resp. požadavky zákazníků na levnější řešení. Pro takové aplikace je právě určeno nové provedení přepěťových ochran SVBC.

U přepěťových ochran SVBC se jedná o jednopólové přístroje v pevném provedení a je tedy možné složit jak kombinaci pro sítě TN-C, tak i pro sítě TN-S.

SVBC_prepetove_ochrany_3_0.jpgJak je z obrázků zřejmé, jasnou výhodou je šířka celé kombinace. Oproti řešení jiskřiště+varistor je poloviční. Také z hlediska ceny je v porovnání podstatně levnější. Jednoduchý příklad použití je instalace do bytové rozvodnice panelového domu.
Je to však dostačující? Jak se rozhodnout mezi B+C na bázi varistoru a B+C na bázi kombinace jiskřiště a varistor?
To není lehká otázka. K tomuto rozhodnutí potřebujeme poměrně mnoho informací, jak o vlastním objektu, tak i o jeho umístění v krajině. Z těchto informací se dá odhadnout, jakou energii v případě úderu blesku budou svodiče muset svést na zemní potenciál. Pokud však nevíme, jestli zvolit ochranu s prvky na bázi jiskřiště-varistoru nebo jen čistě varistoru, doporučujeme použít řešení výkonnější, a to řešení jiskřiště-varistor, např. SJBC….

2. Kompaktní provedení přepěťových ochran

Jak bylo uvedeno výše, v květnu 2009 byla představena nová provedení přepěťových ochran MINIA. Tato provedení disponují spoustou výhod, z nichž nejdůležitější se vám pokusíme přiblížit v následujících odstavcích.

a) Lepší obsluha

Pro všechny tři stupně ochrany před bleskem - nově tedy i pro první stupeň (třídu B), nabízíme odnímatelná provedení.Prepetove_ochrany_prvni_stupen_ochrany.jpg
Hlavní výhodou této konstrukce je to, že na konci životnosti přepěťových ochran není potřeba odpojovat a vyměňovat celý přístroj. Stačí nefunkční modul vyjmout a nahradit novým.
Dalším přínosem především varistorových odnímatelných provedení je časová úspora při revizích. Pouhým vyjmutím modulů zajistíme stejný efekt jako při odpojení přístroje, je to však mnohem rychlejší a podstatně méně pracné.

b) Jednodušší volba

Dnešní nabídka přepěťových ochran MINIA má jednoduchou logiku. Existují 3 stupně a jejich kombinace:

Prepetove_ochrany_prvni_druhy_stupen.jpg

Stupeň Třída Technologie
T1 B Jiskřiště
T2 C Varistor
T1+T2 B+C Varistor
T1+T2 B+C Jiskřiště + Varistor
T3 D Varistor
c) Rychlejší připojení

Dříve potřebné propojení jedno-pólových přístrojů je již minulostí, čímž se podstatně zjednodušuje vlastní instalace. V případě použití více jednopólových přístrojů bylo nutné řešit jejich propojení. Ať už bylo toto realizováno propojovací lištou nebo vodiči, jednalo se vždy o zdržení a potenciální možnost chybného zapojení. Nyní je propojení realizováno přímo v základně, a tak nová kompaktní provedení přepěťových ochran podstatně urychlí vlastní instalaci, čímž šetří čas i náklady.

d) Variabilita připojení

Další výhodou nových provedení je nezávislost na přívodu. Nemusíme se zabývat tím, jestli bude v rozváděči přívod seshora nebo zespodu.

Potřebujeme-li přístroj otočit, otočíme jej. Následně otočíme i jednotlivé moduly, čímž je přístroj připraven pro opačné připojení, přičemž potisk je stále čitelný.

Kompaktní přepěťové ochrany MINIA jsou navíc vybaveny také dvojitou svorkou. Je tedy možné oddělit primární obvod (přívodní vodiče) a sekundární obvod (vodiče pokračující do instalace) a tím ještě více snížit nebezpečné přepětí. Jedná se o tzv. V-zapojení. Více informací lze nalézt v návodu k použití nebo na internetových stránkách OEZ.