Dotazy k produktům?

465 672 222

Kalendář akcí

srpen 2020
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Využití monitorovacího relé reziduálního proudu v praxi

Modeion, OEZ Jedním z prvních odvětví, kde bylo relé použito, je textilní průmysl.

Z určitého pohledu je využití stejné, jako například v dřevozpracujícím nebo papírenském průmyslu. Ve všech těchto odvětvích je zvýšené riziko požáru, protože se zpracovává vysoce hořlavý materiál a také se při jeho zpracování velmi práší. Reziduální proud totiž může od velikosti zhruba 400 mA při napětí 230 V svou energií zapálit snadno hořlavé látky.

Bezpečnost v závodu Clasic Cottom

To je hlavní důvod, proč je nutné kontinuálně monitorovat velikost reziduálního proudu (jinak řečeno poruchového zemního nebo unikajícího proudu). Pro tyto aplikace je vhodné použít , které při výskytu poruchy upozorní obsluhu nebo vyšle impulz k rozepnutí obvodu. Takto vyřešili požadavky na bezpečnost v nově zrekonstruované hale pro zpracování bavlny v závodě Clasic Cotton v Jaroměři.

Monitorovací relé reziduálního proudu - 5SV8

Každý stroj má svůj vlastní rozváděč a v něm je umístěno  napojené na odpínač Modeion, který zajistí silové rozpojení v případě vzniklé poruchy. Konkrétně je zde použito 1-kanálové digitální relé s displejem, na kterém se zobrazuje i aktuální hodnota reziduálního proudu. Na relé je nastaven jmenovitý reziduální proud IΔn = 300 mA, tedy s dostatečnou rezervou ke zmíněným 400 mA. Při dosažení proudu 300 mA dojde k okamžitému vypnutí obvodu. Vypnutí je možné zpozdit, aby relé nereagovalo na špičky reziduálního proudu, které mohou být způsobeny specifickými spotřebiči. Reziduální proud je možné nastavit od 30 mA do 30 A.

 

Dále je možné nastavit hodnotu v %, při které chcete být upozorněni na zvyšující se reziduální proud v obvodu. Tím je obsluha i na dálku informována o tom, že někde v obvodu vzniká porucha, a může tak udělat plánovanou odstávku, poruchu najít a odstranit. Tím se vyhne neplánované odstávce provozu.

Pro snímání reziduálního proudu se používají externí součtové transformátory proudu s vnitřním průměrem až 210 mm. Relé je nabízeno ještě v jednodušším analogovém provedení bez displeje a nebo ve 4kanálovém provedení opět s displejem. 4kanálové relé ušetří místo v rozváděči i finanční prostředky, dokáže totiž monitorovat a zároveň ovládat až 4 obvody najednou.

Monitorovací relé reziduálního proudu v katalogu Modeion