Dotazy k produktům?

465 672 222

Kalendář akcí

červenec 2020
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Modulární přístroje Minia - Impulzní mechanická relé MIG

minia.png Skupinu modulárních přístrojů Minia jsme letos rozšířili také o nabídku mechanických impulzních relé s typovým označením MIG.

Impulzní paměťová relé MIG jsou mechanická paměťová relé určená k impulznímu ovládání elektrických obvodů do 63 A – tzn. každý přivedený impulz na cívku relé změní polohu kontaktů. Minimální impulz by měl mít trvání 50 ms. Ovládací napětí mohou být buď 230 V nebo 24 V AC.

mechanicka-rele-mig.jpg

Nejčastější použití naleznou při ovládání osvětlení – jedním tlačítkem, jedním dotekem je například možné vypnout všechna světla při odchodu z domu. Mohou však spínat jakoukoliv jinou zátěž, která vyhovuje podmínkám kategorií užití. Impulzní relé MIG vyžaduje energii pouze pro změnu stavu kontaktů – díky této vlastnosti jsou relé v ustáleném stavu naprosto bezhlučné. V některých případech mohou impulzní relé MIG nahradit i instalační stykače. Je to především tam, kde aplikace umožňuje impulzním povelem spínat obvody. V tomto případě dochází i k úspoře elektrické energie oproti řešení s instalačním stykačem, který vyžaduje pro sepnutí kontaktů trvalé napájení. Například ustálený odběr cívky stykače RSI 40 A je 3 W. Pokud je takových stykačů v instalaci několik desítek či stovek, úspora energie může být významná.

Výhody / užitné vlastnosti

mig-20.jpg

Jedna z největších výhod impulzních relé MIG je vysoký spínaný výkon - v šířce jednoho modulu dosahuje proud Ith až 2 x 32 A, v šířce 2 moduly Ith až 4 x 32 A a v šířce 4 moduly až 4 x 63 A - samozřejmě toto jsou výkony vztahující se ke kategorii užití AC-1. V kategoriích užití jako AC-5a (řídící zařízení elektrických výbojek), AC5-b (žárovky) apod. se výkon snižuje (což je obecná vlastnost těchto spínacích přístrojů bez ohledu na značku). Detailní informace „spínaný výkon - typ zátěže“ obsahuje Aplikační příručka Spínací přístroje. Je však třeba poznamenat, že impulsní relé s Ith 63 A je na trhu ojedinělé.

Vysoký počet kontaktů – nabídka impulzních relé MIG obsahuje provedení až se 4 kontakty což je dostatečné pro spínání většiny obvodů. Další zvýšení počtu kontaktů je možné provést instalací pomocného spínače PS-MIG na bok relé (6 A, AC-15). Tady již nejde o plnohodnotné silové kontakty nýbrž o kontakty, které umožňují dálkovou signalizaci stavu hlavních kontaktů.

Spínač cívky relé – čelní ON/OFF spínač cívky relé umožňuje vypnutí/zapnutí elektrického ovládání relé. Pokud je spínač v poloze OFF nelze relé elektricky ovládat. Toho lze využít při údržbě apod., kdy chceme zabránit „elektrické manipulaci“ s přístrojem.

Manuální ovládání I-0 – manuální ovládání z čela přístroje umožňuje spínat kontakty ručně v místě instalace relé. Zároveň ovladač slouží jako ukazatel stavu kontaktů.

Centrální ovládání – pomocí bloků centrálního ovládání OD-MIG-CO1 a centrálního víceúrovňového ovládání OD-MIG-CO2 je možné obvody centrálně zapnout nebo vypnout. To může být například výhodné tam, kde chceme z jednoho místa vypnout všechny zátěže nebo potvrdit vypnutí všech zátěží (např. osvětlení).

Příslušenství

mig-63.jpg

Jako příslušenství je dodáván pomocný spínač, bloky centrálního ovládání a blok kompenzace OD-MIR-BK. Funkce pomocného spínače a bloků centrálního ovládání byla osvětlena v předchozím odstavci. Blok kompenzace slouží ke zvýšení počtu ovládacích tlačítek s malým zdrojem světla (nejčastěji doutnavky či LEDky). Blok kompenzace zvyšuje počet tlačítek s malým zdrojem světla o dalších 50 ks pokud je odběr 0,5 mA/tlačítko. Impulzní mechanické relé MIG bez kompenzace je samo schopné „utáhnout“ 5 ks ovládacích tlačítek s malým zdrojem světla o odběru 0,5 mA/tlačítko. Blok kompenzace je v tomto případě společné příslušenství s impulzním elektronickým relé MIR.

Nabídka impulzních relé MIG vs MIR

Impulzní elektronická relé MIR zůstávají v nabídce především proto, že umožňují centrální ovládání, aniž by bylo nutné nějakých dalších komponent pro dosažení této funkčnosti (u relé MIG je nutné instalovat blok centrálního ovládání z boku přístroje). Druhým důvodem je hlučnost při přepínání – relé MIG jsou při přepínání slyšitelná, relé MIR téměř neslyšitelná. Impulzní relé MIR proto doporučujeme instalovat v bytech apod. Aby zde nedošlo k nedorozumění – hovoříme o hluku při přepínání nikoliv provozním hluku. Hluk v provozu je nulový!

Podrobné informace k tématu mechanických impulzních relé MIG naleznete v Aplikační příručce.