Dotazy k produktům?

465 672 222

Kalendář akcí

červenec 2020
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Mechanické blokování jističů Modeion

Pro zajištění napájení důležitých obvodů (například nepřetržitý provoz výrobních technologických celků) se často používá napájení ze dvou nezávislých zdrojů. Aby v případě obou aktivních zdrojů nedošlo k jejich paralelnímu chodu, používají se v praxi různá zabezpečení.

Jedním z často používaných řešení je použití jističe s mechanickým blokováním. Pro jističe BD250… a BH630… je již delší dobu v běžném sortimentu příslušenství mechanické blokování pomocí ručních pohonů. Jestliže je ale potřeba zdroj k zátěži připojit jističem s motorovým pohonem pomocí automatiky, je tento způsob blokování nevyhovující.

Pro tento případ je nutné použít mechanické blokování odlišné konstrukce. Tím je mechanické blokování, které je konstrukčně navržené tak, aby nebránilo použití dalšího příslušenství, například motorového pohonu pro dálkové ovládání. Blokované jističe jsou vzájemně propojené dvěma bovdeny. Blokovací mechanismus je stavebnicové příslušenství, které si může zákazník doplnit sám. Výhodou nového blokovacího mechanismu je snadné seřízení a možnost uzamčení „blokovací“ funkce.

Pro výsuvné provedení jističe BL… nabízíme rekonstruované provedení mechanického blokování, jehož výhodou je jednoduché seřizování.

Typové označení Použití
MB-BHD-PV03 Pro vzájemné mechanické blokování mezi jističi BH a BD v pevném nebo výsuvném provedení
MB-BH-PV04 Pro vzájemné mechanické blokování mezi jističi BH v pevném nebo výsuvném provedení
MB-BD-PV05 Pro vzájemné mechanické blokování mezi jističi BD v pevném nebo výsuvném provedení
MB-BL-VV06 Pro vzájemné mechanické blokování mezi jističi BL ve výsuvném provedení
MB-BL-PP07 Pro vzájemné mechanické blokování mezi jističi BL v pevném provedení
MB-BL-PV08 Pro vzájemné mechanické blokování mezi jističi BL jeden v pevném, druhý ve výsuvném provedení

Varianty provedení mechanického blokování jističů Modeion s bovdenem

Mechanické blokování na větší vzdálenost

Provozní praxe také často požaduje vzájemně mechanicky blokovat dva jističe, mezi nimiž je větší vzdálenost než je délka bovdenů (například 10m). Proto jsme připravili pro ruční pohony jističů BL1000 a BL1600 jiné technické řešení. Na zakázku můžeme dodat až 5 ručních pohonů se stejným klíčkem na uzamknutí . Bez uzamknutí pohonu ve vypnuté poloze jističe nelze klíček vysunout ze zámku. Tak může být zapnutý vždy jen jeden z celé skupiny blokovaných jističů.

Paralelní spínání jističů Modeion do 630 A

V některých případech je naopak potřeba spínat dva nezávislé obvody paralelně. Pro jmenovité proudy do 630A k tomu slouží mechanismus pro paralelní spínání jističů, který je upevněn na bloky ručních pohonů BD250 nebo BH630. Při montáži je potřeba mezi jističi dodržet vzdálenost, která je uvedena v katalogu a návodu k použití.

Mechanické blokování a záskokový automat

V průmyslové praxi se často používá automatické přepínání zdrojů do jedné zátěže. K řízení tohoto přepínání slouží záskokový automat MODI. Aby nedošlo v žádném případě k zapnutí obou zdrojů paralelně do zátěže, využívá se často právě mechanické blokování jako pojistka pro případ selhání obsluhy. Pomocí záskokového automatu jsou jističe vzájemně blokovány ještě navíc elektricky.

Pro spínání silového obvodu, které je řízeno záskokovým automatem, mohou být použity jističe Modeion a Arion WL, které musí být vybaveny dalším příslušenstvím jako jsou například pomocné spouště, pomocné spínače a motorové pohony.