Proč se 1modulové jističochrániče LMF už prodávají mnohem více než 2modulové jističochrániče OLE? | OEZ
OEZ (https://www.oez.cz/)

Proč se 1modulové jističochrániče LMF už prodávají mnohem více než 2modulové jističochrániče OLE?

1modulové jističochrániče LMF (6 kA) jsou v současné době jediné 1modulové jističochrániče v ČR, které splňují české a evropské normy. Jejich hlavní výhodou vůči všem běžným 2modulovým jističochráničům je 50% úspora místa. A to za stejnou cenu. To však není vše. Další unikátní přínosy aplikací 1modulových jističochráničů LMF uvádíme níže.

Velká úspora při modernizaci starších elektroinstalací z přelomu tisíciletí

Uvažujeme zásuvkové obvody, které byly realizovány 3žilovými Cu vodiči průřezu 1,5 mm2 (původní ČSN 33 2130 tento průřez do 1. 9. 2011 umožňovala). Pokud uživatel nechce provést výměnu kabelů 1,5 mm2 za 2,5 mm2 a spokojí se se snížením výkonu zásuvkového obvodu, tak je „klasickým“ řešením použití jističe jmenovitého proudu 13 A a chrániče 30 mA. Pokud je však v naplněném rozváděči málo místa, třeba v případě modernizace více zásuvkových obvodů, tak nelze „klasickou“ změnu z prostorových důvodů provést. K modernizaci je možné použít pouze přístroj stejných rozměrů jako je původní 1modulový jistič. A tím je právě 1modulový jističochránič LMF se jmenovitým proudem 13 A.

Bezpečné vypínání obvodů s DC složkou jističochrániči typu A za rozumnou cenu

Pokud se vyskytuje v zásuvkových nebo světelných obvodech stejnosměrná složka proudu, generovaná např. spínanými zdroji, je potřeba zvolit pro bezchybné vypnutí chránič typu A. Jističochrániče LMF se, na rozdíl od 6 kA 2modulových jističochráničů OLE, běžně v typu A dodávají. Není proto potřeba volit 10 kA jističochránič OLI typu A a lze tak ušetřit asi čtvrtinu nákladů.

Pokud se zodpovědně rozhodneme pro chránění obvodů s mrazákem, je potřeba volit chránič 30 mA se zpožděním. Pro tento případ jsou v nabídce jističochrániče LMF typu A v provedení G, tzn. se zpožděním 10 ms. Také vycházejí o zhruba čtvrtinu levněji, než odpovídající 10 kA jističochrániče OLI. Pro jištění a chránění mrazáků jsou nejvhodnější LMF-10B-1N-030A-G.

Tabulka selektivity

Další vlastnosti, konstrukční řešení, připojení, propojování s dalšími 1modulovými přístroji je uvedeno v brožuře Systém MiniaMini a v katalogu Modulární přístroje Minia.

brožura Systém MiniaMinibrožura Systém MiniaMini

Katalog Modulární přístroje MiniaKatalog Modulární přístroje Minia

Populárněji podané informace získáte v článku MiniaMini – elektrikáři nejvíce oceňují poloviční místo u jističochráničů LMF a komplexnější informace k systému 1modulových přístrojů MiniaMini v článku Velký pokrok při chránění a jištění světelných a zásuvkových okruhů.

Mohlo by vás také zajímat:

Chcete mít přehled o nových článcích na webu OEZ? Přihlašte se k odběru našeho newsletteru:

Chci odebírat newsletter