OEZ rozšířil nabídku 10 kA jističů pro průmysl a administrativní budovy | OEZ
OEZ (https://www.oez.cz/)

OEZ rozšířil nabídku 10 kA jističů pro průmysl a administrativní budovy

Při řešení některých zakázek pro průmyslové použití i v administrativních budovách, kde jsou potřeba jističe 10 kA, bývá vysoký tlak na cenu. Z tohoto důvodu byla již od loňského roku zahájena distribuce jističů LTS i pro český trh.

Jističe LTS

Jedná se o kvalitní 10 kA jističe do 63 A s velmi širokým sortimentem provedení a příslušenství. Jmenovité proudy jsou od 0,5 A do 63 A, vypínací charakteristiky B, C, D a provedení 1, 1+N, 2, 3, 3+Npólové. Pro jejich ovládání a signalizaci jsou určeny nejen pomocné a signalizační spínače, napěťové a podpěťové spouště, ale také dálková ovládání, která umožňují jističe dálkově automaticky zapnout. Jelikož je příslušenství shodné pro všechny nabízené jističe OEZ, je všude běžně dostupné.

Příslušenství LTS

Obr. Příslušenství

Vzhled, upevnění a připojení

Všichni ti, kteří dbají na design svých rozváděčů, velmi ocení jednotný vzhled jističů LTS s chrániči LFN a vypínači MSO. Všechny 3 přístroje mají stejný tvar, provedení ovládacích páček a jednotný potisk.

Pro běžnou práci elektrikářů jsou důležité způsob upevnění a připojení. Jističe LTS, chrániče LFN a vypínače MSO se upevňují na DIN lištu nacvaknutím. Jejich odejmutí je možné pomocí dolní vysunovací západky, se kterou se manipuluje ručně, bez nástroje. Západku je možné zaaretovat ve vysunuté pozici, což umožní lehce posunovat přístroji po DIN liště.

Jističe LTSObr. Vzhled a připojování

Upevnění, dolní vysunovací západkaObr. Upevnění, dolní vysunovací západka

Jističe LTS se připojují nahoře i dole do třmenových svorek s neztratitelnými šrouby jedním tuhým vodičem až do 35 mm2 nebo ohebným vodičem s dutinkou až do 25mm2. Svorky umožňují připojení dvou stejných tuhých vodičů průřezu až do 10 mm2 a dvou stejných ohebných vodičů s dutinkou průřezu až do 6 mm2. Svorky jsou připraveny díky dotahovacímu momentu až 3,5 Nm pro dotahování AKU šroubováky. K jednoduchému připojení více různých typů vodičů lze použít připojovací nástavce AS-2x25-S (pro 2 vodiče) nebo AS-3x16-S (pro 3 vodiče).

K propojování přístrojů nahoře i dole se nejvíce používají kolíkové propojovací lišty S1L, S2L, S3L, S4L. Speciálními propojovacími lištami S2L+N+9, S3L+9, S3L+N+9 lze snadno propojovat jističe LTS s pomocnými spínači. Pro rozbočení napájení je možné do jedné svorky spolu s lištou zároveň připojit i nejčastěji používaný slaněný vodič 6 mm2 s dutinkou. Pokud je propojovací lišta použita dole, je možné provést díky dolní vysunovací západce přístrojů případnou výměnu přístroje i bez pracné demontáže celé lišty.

Výměna bez demontáže propojovací lištyObr. Výměna bez demontáže propojovací lišty

V oblasti domovních instalací se uplatňují zejména jako hlavní jističe v elektroměrových rozváděčích ČEZ Distribuce a.s., EG.D a PRE distribuce a.s. Mají nezáměnné, trvanlivé označení In a vypínací charakteristiky laserem, nedají se rozebrat a jsou plombovatelné. Nemusejí proto být potištěné znakem visacího zámečku jako to mají nařízeny jističe jiných výrobců – viz Prohlášení.

LTS elektroměr

Obr. Hlavní jistič LTS-25B-3 v elektroměrovém rozváděči

Podrobnější informace k jističům LTS je možné získat v katalogu Modulární přístroje Minia nebo na tomto odkazu

Mohlo by vás také zajímat:

Chcete mít přehled o nových článcích na webu OEZ? Přihlašte se k odběru našeho newsletteru:

Chci odebírat newsletter