Dotazy k produktům?

465 672 222

Kalendář akcí

srpen 2020
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Použití jističe LPN/LPE jako hlavního jističe před elektroměrem

MINIA_barevne_stitky.jpg Otázka je, zda rozvodné závody akceptují jako hlavní jistič před elektroměrem jistič, který má místo barevných pák barevné terčíky s laserovým potiskem?

Jedná se o to, že u starší řady jističů LSN byla identifi kace jmenovitého proudu řešena příslušnou barvou ovládací páky. U nových jističů LPN/LPE je to řešeno nevyjímatelným barevným terčíkem umístěným z čela jističe v kombinaci s laserovým potiskem.

Poslední Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 10/2007 (www.eru.cz) k použití jističe jako hlavního jističe před elektroměrem říká:

...jako hlavní jistič před elektroměrem může být použit pouze jistič odpovídající technické normě (v našem případě míněno normě ČSN EN 60898) s vypínací charakteristikou „B“, v případě odběrů se spotřebičem s velkým záběrovým proudem je možno použít jistič s vypínací charakteristikou „C“... ...v opodstatněných případech může distributor povolit jistič s charakteristikou Technické informace „D“ specifikovanou podle výše uvedených norem. Jistící prvek musí být opatřen nezáměnným označením jmenovité hodnoty proudu (např. zvláštní barva ovládací páčky)...

Způsoby identifikace jmenovitého proudu LPN/LPE tedy vyhovují požadavkům Energetického regulačního úřadu na jističe jako hlavního jističe před elektroměr. Jak u starší řady LSN, tak u nové řady LPN/LPE je vyloučené, aby došlo k záměně, špatné identifi kaci nebo k nedovolené „změně“ jmenovitého proudu. OEZ v této souvislosti disponuje jak souhlasem PRE měření, a.s., tak vyjádřením ČEZ Distribuce a.s. a E-ON Distribuce a.s.

Více podrobností v článku: Používání jističů LPN, LPE, LST jako hlavních jističů před elektroměrem

MINIA_barevne_stitky.jpg