Dotazy k produktům?

465 672 222

Kalendář akcí

leden 2021
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

POKRAČUJEME V ÚSPĚŠNÉM ROZVOJI - rozhovor s generálním ředitelem

Od roku 2007 je OEZ součástí skupiny Siemens. O rozvoji společnosti v nových podmínkách hovoří generální ředitel Ing. Jaroslav Toman .

Rok trval integrační proces firmy OEZ do struktur koncernu Siemens. Letos v červnu byl završen. Jak náročné bylo přizpůsobit se struktuře nadnárodní společnosti?

V rámci OEZ jsou všechny procesy od nákupu přes vývoj, výrobu až po prodej a účetnictví v kompaktní struktuře. U Siemens je to jiné, struktura je přizpůsobena celosvětovému rozsahu koncernu. Museli jsme poznat, jak jsou tyto procesy nastaveny a jak fungují. Každý zaměstnanec, jehož se integrace dotkla, musel plnit své běžné úkoly a vedle toho pracovat na integraci. Díky přípravě a značnému úsilí mnoha lidí, kterého si vážím, jsme integraci velmi úspěšně završili. Nyní jsme plnohodnotnou součástí koncernu Siemens.

OEZ byl úspěšný už jako fi rma s českými majiteli. V čem vidíte hlavní přínos spojení se Siemens?

Jedná se o celkový rozvoj v oblastech vývoje, výroby nebo zaměstnanosti. Se Siemens pracujeme na vývojových projektech, které se týkají doplnění i obnovy sortimentu. Zlepšujeme logistiku a zvyšujeme výrobu. Už na jaře jsme původně skladovou halu přestavěli na halu výrobní, kde realizujeme část pojistkového programu. Navíc právě v tomto období probíhá výstavba zcela nové haly, kam bude přemístěna výroba modulárních přístrojů MINIA. Prostorově se bude jednat o největší halu v areálu OEZ. S rozšiřováním výroby rozvíjíme i lidský potenciál. Přijímáme proto kolegy nejen do výroby, ale také do odborných profesí, vývoje a na manažerské pozice ve  výrobě či produkt managementu. V tom nám velmi pomohla náborová kampaň, kterou jsme odstartovali letos v květnu Dnem otevřených dveří. Během jednoho sobotního dopoledne navštívilo náš areál v Letohradě přes 2000 lidí.

Jaký vliv má integrace na další činnosti v OEZ?

Divize OEZ EM v Zábřehu, kterou jsme koupili před čtyřmi lety, přechází pod jinou divizi Siemens. Nyní hledáme kupce pro Zkušebnictví. Siemens vlastní značné vývojové a zkušební kapacity v řadě zemí, které budeme využívat.

OEZ má dceřiné společností i v zahraničí. Dotýká se integrace i jejich aktivit?

Ano, samozřejmě. Naše zahraniční dcery fúzují nebo již fúzovaly do struktur Siemens. Tento proces se týká i zaměstnanců, kteří mají možnost pokračovat u Siemens. Na mysli mám například Německo, Rusko, Ukrajinu či Polsko. Neznamená to tedy, že tamní trhy opouštíme, pouze budeme náš sortiment dodávat prostřednictvím regionálních společností Siemens, přičemž budeme moci využít i jeho rozsáhlé obchodní sítě. Jedinou výjimkou z výčtu je naše dceřiná společnost OEZ Slovakia, která zůstane plně pod naším řízením.

Nebudou si OEZ a Siemens na trhu konkurovat?

Siemens se orientuje na průmyslové podniky, výrobce strojů, zařízení, zatímco my na infrastrukturu, rekonstrukce, výrobce rozváděčů. Prostorově ani tržně si nekonkurujeme, vzájemně se však vhodně doplňujeme, a to nejen zaměřením na různé  segmenty trhu, ale také produktovým portfoliem, které si můžeme vzájemně rozšiřovat. OEZ bude prodávat výrobky Siemens pod svou značkou a Siemens bude rozšiřovat své portfolio o výrobky OEZ pod značkou Siemens. A jak již jsem zmínil, na mnoha trzích se dokonce stane distributorem produktů značky OEZ.

Jak byste zhodnotil uplynulých dvanáct měsíců a jaké jsou vaše plány do budoucna?

Z obchodního hlediska pro nás byla nejvýznamnější změna v oblasti původních produktů domovních rozvodů, které jsme nahradili novou řadou modulárních přístrojů MINIA. Konkrétně se jednalo o malé jističe, chrániče, spínače, relé a další přístroje. Myslím, že uvedení nové značky na trh se nám podařilo. A jak jsem již naznačil, významně jsme rozšířili výrobní i vývojové kapacity a realizovali výrobu pro potřeby společnosti Siemens. Byl to významný úkol pro řadu zaměstnanců OEZ, zejména pro kolegy z výrobního úseku, kde se zvýšila výroba u některých klíčových produktů až devětkrát. OEZ má ve své novodobé historii (od roku 1994) za sebou pouze úspěšná období a věřím, že po zapojení do skupiny Siemens bude v tomto trendu pokračovat.