Dotazy k produktům?

465 672 222

Kalendář akcí

srpen 2020
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Nová Minia. Nové připojování

minia.png U nových jističů LTN představuje OEZ již čtvrtou generaci připojování. Časový vývoj ukazuje schéma na stránce dole. A právě způsobům připojování se budeme věnovat v následujících řádcích.

Generace svorek

Určitě si každý z nás vzpomene na zástupce první generace připojování, černý jistič J1K. Jističe J1K vyráběla společnost OEZ od roku 1958. Měly jednoduchou příložkovou svorku, která umožňovala připojit pouze vodiče. Tyto jističe byly velice rozšířené a i přes jejich úctyhodné stáří mnohé z nich fungují v rozváděčích dodnes.

Změna konstrukce svorek byla potřeba až ve chvíli, kdy nastoupila éra propojovacích lišt. V roce 1992 byl představen jistič LSF. Jeho jednoduchá třmenová svorka umožňovala připojení vodiče a zároveň propojovací lišty do jedné svorky. Vodiče musely být připojeny za propojovací lištou.

Toto řešení bylo v roce 1996 překonáno u jističů LSN, které obsahovaly kombinovanou svorku s třmenovou a hlavičkovou částí. Tyto dvě části svorky byly odděleny, což dovolovalo komfortnější připojení. Kombinovaná svorka byla a stále je používána nejen u stávajících jističů OEZ (LPN, LPE), ale prakticky v rámci celého trhu.

Dvojitá svorka

 

01-dvojite-svorky.jpg

 

Vývoj jde ale dopředu a na světě je už čtvrtá generace svorek, tzv. dvojitá svorka. Ta má dvě části, přední a zadní. Obě části oddělené pevnou přepážkou jsou prakticky tvořeny jednoduchou třmenovou svorkou. Je tak umožněno přehledné zapojení vodičů před propojovací lištou i další varianty, které starší generace svorek nedovolovaly. A právě dvojitou svorku mají letošní novinky, jističe LTN, LTE.

Rozdílné průřezy

Jako příklad můžeme uvést odbočení ze svorky jističe použitého jako hlavní vypínač rozváděče na další rozváděč v objektu. V takových případech potřebujeme zpravidla zapojit do jedné svorky jističe dva vodiče rozdílných průřezů.

 

02-dva-rozdilne-vodice.jpg

 

Starší generace svorek takové připojení bez použití připojovacích nástavců neumožňovaly. Nová svorka umožňuje přímé zapojení vodičů rozdílných průřezů i bez nutnosti použití připojovacích nástavců. Maximálně připojitelný průřez je 35 mm2.

Až 4 vodiče do svorky

Další výhodou je možnost připojení až čtyř vodičů do jedné svorky. Je tak možné napájet například všechny řady 4řadé rozvodnice přímo z hlavního vypínače rozváděče, což zajistí minimální počet spojů v rozváděči.

 

03-az-4-vodice.jpg

 

Největší výhodou je ale bezesporu možnost připojení vodičů před propojovací lištu. Umožňuje především mnohem jednodušší kontrolu správnosti připojení vodičů.

Možné kombinace vodičů znázorňuje tabulka. Jako příklad je zakroužkována kombinace 2 ks slaněných vodičů s dutinkou 6 mm2 v přední části svorky + 2 ks tuhých vodičů 6 mm2 v zadní části svorky.

Stáhnout podrobnější informace nové generaci připojování ve formátu pdf.

Zmíněné přínosy tedy mohou vyřešit mnohé problémy spojené se zapojováním přístrojů v rozváděči. Základní výhody jsme použili v konkrétním zapojení rozváděče. V tomtéž rozváděči jsou znázorněny i možnosti propojení jističů a chráničů propojovací lištou jak zdola, tak i shora.

Aplikace jističů a chráničů v rozváděči

Aplikace-jisticu-chranicu-v-rozvodnici.jpg