Dotazy k produktům?

465 672 222

Kalendář akcí

březen 2021
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Historie a současnost programu Sichr

oez.png Výpočtový program Sichr je určen především projektantům a revizním technikům. Již mnoho let jim pomáhá při návrhu a kontrole paprskových sítí nízkého napětí.

Zdá se to až neuvěřitelné, ale první verze „Sichru“ vyšla již koncem minulého tisíciletí. V té době byla naše společnost jedním z prvních průkopníků na poli volně šiřitelných firemních programů. Sichr začínal jako jednoduchá pomůcka s jedním paprskem a jedenácti pozicemi schématu. Určen byl především vyhodnocení selektivity mezi jednotlivými přístroji.

       

Obr. 1: Historicky první verze programu z roku 1999

Již od svých prvních verzí si získal mnoho příznivců díky své snadné obsluze, dnes bychom řekli, že byl „user friendly“. Za dlouhá léta své existence program „dospěl“ a vypracoval se na úroveň velmi užitečného pomocníka.

Současná verze umožňuje vytvářet projekty až s 500 paprsky.

Možnosti výpočtů se rozšířily propracovaný výpočet impedance poruchové smyčky pro zajištění ochrany automatickým odpojením při poruše jak v sítích TN, tak v síti IT. Vše při jakékoli hodnotě sdruženého napětí od 100 do 690 V. Program kontroluje jištění prvků bez vlastní nadproudové ochrany. Těmi mohou být odpínače a proudové chrániče, jednoduché nebo paralelně zapojené kabely či přípojnicové systémy. Vyhodnocení selektivity se provádí jak na základě porovnání vypínacích charakteristik v oblasti přetížení, tak s použitím databáze nazkoušených mezí selektivity v oblasti zkratových proudů.

Unikátní je možnost ekonomické optimalizace průřezu silových kabelů. V tomto režimu program navrhne optimální průřez vedení, který je kompromisem mezi výší pořizovacích nákladů na kabely a cenou elektrických ztrát ve vedení v průběhu jeho životnosti.

Program přitom nic neztratil na své přehlednosti a přívětivosti k uživateli. Výborně se hodí jako pomůcka pro řešení jednotlivých dílčích úloh nebo jako komplexní nástroj pro projektování elektrických rozvodů.

Obr. 2: Ukázka exportu celkového schématu do formátu DXF ze Sichru 18 (rok 2018)

Výstupy jsou pak k dispozici jak v tištěné či PDF podobě, tak v různých dalších elektronických formátech. Celkové schéma je možné uložit ve formátu DXFpro další zpracování v kreslicích programech typu AutoCADParametry a výpočty lze exportovat do excelovského formátu.

Obr. 3: Ukázka soupisky materiálu přenesené ze Sichru do Konfigurátoru OEZ

Seznam použitého materiálu je díky propojení s dalším užitečným programem z naší nabídky, tedy s Konfigurátorem OEZ, možné snadno přetransformovado podoby úplného seznamu použitých přístrojů vybavených všemi potřebnými doplňky, jako jsou připojovací sady, pomocné spouště či spínače, ruční nebo motorové pohony a podobně.

Výstupem z Konfigurátoru OEZ je tabulka v textové či excelovské formě obsahující kompletní specifikaci výrobků včetně objednacího či EAN kódu a nabídkové ceny.

Další podobné články