Dotazy k produktům?

465 672 222

Kalendář akcí

září 2020
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

CONTEO V PRAXI: Míchací centrum betonu

Přístroje pro spínání a ovládání Conteo jsme uvedli na český a slovenský trh v zimních měsících roku 2009. Jedná se zejména o stykače, nadproudová relé a spouštěče motoru. Přístroje jsou rozděleny do čtyřech konstrukčních velikostí a největší konstrukční velikost je vyráběna do proudu 100 A.

Jisteni_spinani_Conteo.jpgPřestože jsou přístroje pro spínání a ovládání Conteo na trhu velice krátce, mnoho výrobců rozváděčů je už použilo ve svých zakázkách. Z dokončených realizací jsme vybrali tzv. Míchací centrum betonu RTM 750 (provozovatel firma Vacek s.r.o., Jablonné nad Orlicí). Uvedené míchací centrum je v provozu od dubna roku 2009.

Celkový elektrický výkon míchacího centra je 54 kW. Silové prvky, které spínají a jistí v drtivé většině asynchronní motory, jsou ovládány počítačem. Celé zařízení je umístěno v hale včetně rozváděčů pro jištění a spínání.

Na realizaci rozváděče jsme měli od investora k dispozici necelé dva týdny. Běžně ve svých zakázkách využíváme celou škálu přístrojů OEZ. Zde jsme měli navíc příležitost vyzkoušet nové přístroje Conteo, o kterých jsme se dozvěděli na Seminářích OEZ,“ říká úvodem Miroslav Hermann, majitel firmy Elektrokomplet z Jablonného nad Orlicí.

Na OEZ jsme vsadili i proto, že dokáží rychle reagovat na naše požadavky. A v případě Míchacího centra pro firmu Vacek byly z časového pohledu nestandardní. Veškeré přístroje jsme měli k dispozici do dvou dnů od schválení návrhu.

V zakázce byla použita dvě pole rozváděčových skříní DISTRIbox. V prvním přívodním poli byly instalovány kompaktní jističe Modeion a ve druhém přístroje pro spínání a ovládání Conteo pro jednotlivé motorové vývody.

Míchací centrum je rozsáhlým pracovištěm. Neslouží pouze k míchání betonové směsi, ale i k přísunu materiálu do míchacího bubnu. Jednotlivé suroviny jsou umístěny v silech, ve kterých jsou instalovány pomocné vibrátory pro jednodušší posun těchto surovin. Na sila s materiálem navazují pásové dopravníky zajišťující přísun kameniva a písku. Pojivo (cement) se do míchacího bubnu přesunuje prostřednictvím šnekového dopravníku. Množství surovin (kamenivo, písek a cement) je váženo na automatických vahách a tyto informace jsou předávány do počítače k okamžitému zpracování. Množství vody je měřeno vodoměrem.

Pro jištění jednotlivých motorových vývodů byly použity spouštěče motoru SM12 a SM25. Jejich připojení usnadnily napájecí bloky CS-SM253-NB (pro průřez vodiče až 25 mm2) a propojovací lišty CS-SM25 (pro propojení 2, 3, 4, 5 ks spouštěčů motorů).

Pro dálkové ovládání z řídícího centra a spínání asynchronních motorů byly instalovány stykače ST12, ST25 a ST50 doplněné pomocnými spínači PS-ST pro signalizaci aktuálního stavu celého míchacího centra.

Nemohu říci, že by přístroje Conteo byly na trhu něčím zcela výjimečným, každopádně ale zapadají do kvalitativního standardu OEZ včetně příznivé ceny. Co však moji elektromontéři ocenili, je jednoduché značení. Přestože s přístroji Conteo se tehdy setkali prvně, rychle se mezi nimi dokázali zorientovat. A to jim velmi usnadnilo práci,“ dodává Miroslav Hermann.

Míchací centrum ve firmě Vacek s.r.o. v Jablonném nad Orlicí je v provozu již půl roku. „Z mého pohledu to byla výborná investice. Obsluhu zařízení, doplňování surovin i následné zpracování hmoty řídíme z jednoho místa. Ušetřili jsme tak množství dříve složitých logistických kroků a jsme mnohem efektivnější. Samozřejmě i díky tomu, že míchací centrum dobře funguje,“ říká spokojený majitel investorské firmy Josef Vacek.

Více informací o řadě přístroje pro spínání a ovládání Conteo